• Sepette ürün yok.
ENGLISH |
Title Image

Masif Panel (Masifpan) Nedir?

Masif paneller, kurutulmuş ahşap parçaların yapıştırma – presleme yöntemi ile birleştirilip, belirli kalınlıklarda ve ebatlarda sıkıştırılması ile fabrikasyon olarak imal edilir. İçeriğinde ve birleşiminde kullanılan ağaç türü dışında başka bir malzeme kullanılmaz. Son yıllarda doğal malzemelere duyulan ilgi ile masif paneller çok istenilir oldular. Mutfak tezgahı, merdiven basamakları, dolap kapakları gibi düz ve geniş alanlarda kullanımı hem estetik hem de kolaydır. Taşınabilir mobilyalarda da sıklıkla kullanılmaya başlandılar.

Masif paneller ağacın türüne göre, birleştirme şekline göre ve yüzey kalitesine göre sınıflandırılırlar.

Birleştirme Türüne Göre

Paneller standart olarak, 1mt ile 1,3mt genişlikte ve 3,5mt ve 4mt boy ebatlarında imal edilirler. Enden küçük parçalar birbirlerine birleştirilirken panelin toplan boyunda ise “boy eksiz panel” eğer farklı ve küçük uzunluklarda ise “ekli panel” olarak anılırlar. Ekli panelin görünüşü daha çok parkeye benzer.

Ağaç Türüne Göre

Meşe, kayın, kestane, ladin, köknar, çam, iroko, sapelli ve ceviz gibi türleri iç piyasada kolaylıkla temin edilebilmektedir. Ağacın kalitesine göre en alt sınıfı köknar, ladin, kayın, çam gibi yumuşak lifli ve çok budaklı ağaçlar oluşturur. Üst sınıfı ise meşe, iroko, ceviz, sapelli, tik gibi yoğun ve dayanıklı lifli ağaçlar oluşturur. Fakat bu ağaçlarının tümünün yapı ve fiyatından dolayı boy eksiz paneli bulunmaz.

Yüzey Kalitesine Göre

Masif Paneller birleştirilirken ağaçtan çıkan budaklı bölümler yoktan çoka göre ayrılırlar. Budaksız parçlar bir araya getirilerek A kaliteyi oluştururken, budak yoğunluğuna göre C sınıfına kadar sınıflandırılırlar. Aşağıda yüzey örneklerini görebilirsiniz.

A – A KALİTE
A – B KALİTE
B – B KALİTE
B – C KALİTE
C – C KALİTE
error: