• Sepette ürün yok.
ENGLISH |
Title Image

Doğal Ahşap Kaplama Nedir?

Özel tasarım & özel üretim lüks çocuk odası mobilyaları, Çocuk odası dekorasyonu | çocuk yatağı | çocuk odası sehpası | masif ahşap parke | ahşap duvar panelleri

Doğal ahşap kaplama, ağaç kütüklerinin mikronluk incelikte dilimlenmeleri ile elde edilir. Ceviz, meşe, çam, abanoz, maun, sapelli, iroko gibi mobilya da kullanılan ağaçlardan yapıldığı gibi farklı üreticilerin farklı yöntemler ile geliştirdikleri özel dokulu ürünleri de mevcuttur.

Ahşap kaplamalar, yoğunlukla mdf ve sunta plakalar üzerine tutkallı yapıştırma – presleme yöntemi ile uygulanırlar.

Moilya yüzeylerinde, desenli marküteri uygulamaları yapılabildiği gibi monoton olarak da kullanılabilirler.

MASİF MOBİLYA VE KAPLAMA ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Masif aşap mobilyalar ağaç kütüğünün istenilen kalınlıkta dilimlenip birleştirilmesi ile yapılırlar. Bu işçilik değeri yüksek, zaman alıcı, ustalık gerektiren ve firesi yüksek bir işlemdir. Ayrıca her kütük masif mobilya yapmak için uygun değildir. Ağaç kütükleri ilk kesildiklerinde ciddi bir nem barındırılar. Bu nem oranı ağaca göre deişiklik göstermektedir. Ağacın mobilyaya dönşebilmesi için öncelikle kurutulması gerekir.

Ağaç kütüğünün kuruyabilmesi için diklemesine kalın dilimler halinde kesilir ve aralarında boşluk bırakılarak üst üste istiflenerek dış ortamda bir müddet bekletilirler. Eğer bu müddet 2-5 sene arası tutulursa buna güneş kurusu denir. Organik malzeme olan ağacın mobilya olduktan sonra ortamın neminden etkilenip deforme olmaması (bu duruma çalışma denir) için en iyi yöntem budur. Fakat bu büyük depo alanı gerektiren ve çok uzun zaman alan bir süreç olduğundan fırın kurusu ağaçların maliyeti yüksektir. Bu süreç dilimlenmiş kütükler fırın ortamında ısıtılarak minimize edilebilir. Bu yöntemle kurutulan kütüklere de fırın kurusu denir. Yinede bu teknik güneş kurusu kadar başarılı değildir. Bu işlemlerden sonra ağaç artık mobilya için işlenebilir hale gelmiştir. Masif mobilyalar hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Süreçteki zorluk malzemeyi değerli hale geldiğinden monoton yapıya sahip yüzey alanı soyunma dolapları, mutfak dolapları gibi büyük mobilyaların tamamını masiften yapmak ekonomik açıdan ciddi bir külfet doğurur.

Hem ahşap görüntüsünü elde etmek hem de zaman ve işçilikten tasarruf etmek için doğal ahşap kaplama çok iyi bir tercihtir.

Ahşap kaplama işlemi bittikten sonra isteğe göre üzerine mat ya da parlak vernikle cila uygulaması yapılır.[/vc_column_text]

MOBİLYADA SIKLIKLA KULLANILAN KAPLAMA TÜRLERİ

Yorum yapılmamış

Yorum yazın

error: